środa, 15 marca 2017

Rozliczenia z ZUS

Przez 24 miesiące będziemy płacić stawki preferencyjne.
Preferencyjne składki ZUS obejmują okres 24 pełnych miesięcy. W przypadku gdy rozpoczęto działalność w trakcie miesiąca, mały ZUS będzie obowiązywał do końca czerwca 2017 roku. Składki ZUS na zasadach ogólnych przedsiębiorca będzie zobligowany opłacać począwszy od lipca 2017 r.
a składki

Podstawa wymiaru składki w 2017 r. 600 zł
Emerytalna 19,52%

117,12 zł
Rentowa 8%

48 zł
Chorobowa 2,45%

14,70 zł
Wypadkowa 1,80%

10,80 zł
Fundusz Pracy

przedsiębiorca opłacający minimalne preferencyjne składki ZUS nie opłaca za siebie FP
SUMA

190,62 zł


Po zakończeniu okresu preferencyjnego prowadzący działalność będzie zmuszony do wyrejestrowania się na druku ZUS ZWUA i dokonania ponownej rejestracji za pomocą ZUS ZUA. Obowiązek ten wiąże się ze zmianą kodu ubezpieczenia.

Forma opodatkowania

Ryczałt

  • usług związanych z wykonywaniem fotografii, zapisów wideo i fotoreportaży takich wydarzeń jak: śluby, wesela, komunie, chrzty, studniówki podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 17 %,
  • kupna-sprzedaży detalicznej artykułów fotograficznych, sprzętu fotograficznego, artykułów wędkarskich podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 3 %.
 Wybieramy tę formę opodatkowania, ponieważ uważamy, że jest ona najlepsza ze względu na to, że zawiera ona najmniejszą stawkę opodatkowania. 

Koszty wykonywania naszego zawodu są stosunkowo niskie, ponieważ nie wymieniamy często sprzętu, nie zatrudniamy pracowników poza naszą 4, wynajmujemy małe pomieszczenie na sesje zdjęciowe. Dochód jest znacznie wyższy.

Nie możemy wybrać karty podatkowej, bo jesteśmy spółką.
Przychód (przypływy, które prowadzą do uzyskania dochodu) to wszelkie przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie (a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne) powoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego. W art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostały wymienione przysporzenia, które mogą mieć charakter przychodów. Zalicza się do nich m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, odliczony lub zwrócony podatek od towarów i usług, rzeczy, prawa i świadczenia o charakterze nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym.

Jeżeli nasze przychody przekroczą 150 000 euro będziemy musieli zrezygnować z  ryczałtu na podatek na zasadach ogólnych.